Çay Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Çay Ağacı Yağı Kullanımı ve Faydaları

Çay ağacı, güçlü mikrop öldürücü ve yaraları tedavi etme özelliği ile duyulan fakat pek bilinmeyen bir bitkidir. Hakkında bilgi verecek olursak;  Çay ağacı yağı, esas olarak Avustralya yerli bitkisidir. Ve son yüzyıllarda kendi vatanında keşfedilip, tüketilmeye başlanmış bir bitkidir. Faydaları tespit edildikten sonra uzunca süre pek çok tıbbi araştırma ile  bakteri, virüs ve mantar türlerinin birçoğunu öldürme özelliğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Çay Ağacı Yağı Kullanım Alanı

Çay ağacı yağı kullanım alanı oldukça geniştir. Evde yapılan temizlik ürünlerini üretmede, vücudumuzda belli yüzeylere uygulanarak cilt sorunlarını iyileştirmede ve vücut enfeksiyonlarını tedavi etmede kullanılmıştır. Sabun gibi yüz yıkama, saç bakımı için kullanılan şampuanlar, cilt ferahlatıcı masaj yağları, cilt ve tırnak kremleri ve çamaşır deterjanları gibi çeşitli kozmetik ve ev ürünlerinde zamanla daha da popülerleşmiş ve hayatımızı bir nebze olsun kolaylaştırmıştır. Çay ağacının doğal etkileri, onu doğallıktan yana olanların tercih edebileceği ve dolabından eksik etmeyeceği bir ürün haline getirmiştir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Araştırmalara ve tutulan kayıtlara bakıldığında çay ağacının mikroplara karşı doğal bir savunucu olduğu yer almaktadır. 
Hatta tıbbi alanda uzman pek çok doktor çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi uçucu yağları, yan etkileri bulunmadığı için tavsiye etmişlerdir. Aslında çay ağacı gibi uçucu yağlar bize vücutta antibiyotik direncinin gelişmesini önlemeye yardımcı olduklarını gösteriyorlar. Ki bu da antibiyotik kullanımının yoğun olduğu ülkemizde önemli bir tespit olmuştur.

Çay Ağacı Yağı Nelere İyi Gelir?

Çay ağacı yağının aslında günlük hayatta kadınların pekçok işine yarayabilcek bir özelliğe sahip olduğunu artık biliyoruz. Şimdide bu alanları biraz daha kapsamlı olarak inceleyelim.

1. Akne Oluşumunu Azaltıcı

Günümüzde çay ağacı yağı, evde doğal üretilebilecek, akne oluşumunu en aza indirebilecek, bir cilt bakım ürünü de olmuştur. Çay ağacı yağı ile doğal ev yapımı bir karışım ise şöyledir:

Beş damla saf çay ağacı yağı ile çiğ bal, iki çay kaşığı karıştırılarak nazikçe yüze uygulanmalı ve sadece yüze sürüldükten sonra hafifçe ovmalı, bir dakika beklettikten sonra  durulanmalıdır.

2. Saç İçin Çay Ağacı Yağı

Özellikle kadınlar için önem arz eden, güzellik unsuru saçlarımıza bu yağı uyguladığımızda hem saçımız hem de kafa derimiz oldukça beslenmektedir. Saçlarımız için; çay ağacı yağı, kuru pullanmış cildi temizlemede, kepekleri azaltmada ve bit tedavisinde kullanılır. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için bir öneri;  aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlarla beraber birkaç damla çay ağacı yağını karıştırın ve saçınıza uygulayın.

3. Temizlik İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ev temizliğinde, kötü bakterilerin ortamdan uzaklaştırılmasında etkilidir ve güzel kokuda verir. Ev yapımı doğal temizlik ürünü için; çay yağı, su, sirke ve limon esans yağı ile karıştırdıktan  sonra tezgahların üstünde, mutfak aletleri, duş, tuvalet ve lavabo üzerinde kullanılabilir.

4. Çay Ağacı Yağı Deodorant

Çay ağacı yağını kullanmak vücuttaki kötü kokuyu gidermektir. Günümüzde kimyasallık barındıran parfümlerin ev yapımı doğal halide denebilir ve yağın antimikrobiyal özelliği de bu şekilde faydalanımını sağlamaktadır. Ayrıca spor ya da koşu sonrası ayakkabıda oluşan koku ve zararlı bakteri oluşumunu önlemek için de bir damla limonla beraber kullanılabilir.

5. Enfeksiyonlar ve Kesikler İçin Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, lavanta yağı ile beraber kullanıldığında ev yapımı bir merhem etkisi görmektedir. Kesinti yaşanılan nokta öncesinde iyice temizlendikten sonra bu yağ ile ovulup üzeri bir bezle örtülmeli. Bu karışımın doğal bir iyileştirici etkisi yarattığı, enfeksiyonları öldürdüğü görülmüştür.

6. Ağız Sağlığı İçin Çay Ağacı Yağı İle Hazırlanmış Diş Macunu

Çay ağacı yağının, kötü bakterileri öldürme özelliği bilinmektedir. Özellikle evlerde kişisel temizlik amaçlı kullanılan  diş macunu ve gargara yapımında çay ağacı yağının kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş etlerinde kanama sorunu yaşayan ve diş çürümesinden şikayet edenlere de önerilmektedir. Ve mini bir kür; çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu karışımından ev yapımı diş macununuzu kendiniz üretebilirsiniz.

7. Kanser Önleyici Çay Ağacı Yağı

Bin derde deva dedikleri kavramı sanırım çay ağacı yağı için kullanabiliriz. Hem çay ağacı yağı hem de tütsü yağının kanser karşıtı yararı olduğu da deneylerle kanıtlanmıştır.