Çocuklarda Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

Dil insanların iletişim kurması için gerekli olan bir araçtır. Bebeklik döneminde başlayan dil gelişimi çocukluğun üst döneminde tamamlanır. Çocuk ve dil gelişimi incelendiğinde dil gelişiminin büyük kısmının çocuklukta atıldığı ve kalıcı olduğu anlaşılmaktadır. Çocuklar anadilini doğup büyüdüğü ailede ilk olarak öğrenir ve zamanla bu dil çevre ve okulun etkisiyle gelişir. Bebeklik döneminden itibaren başlayan dil öğrenimi bu dönemlerde daha kolay ve kalıcı olarak öğrenildiği için çocuklarına ikinci bir dil öğretmeyi düşüne anne babalar için de bu dönemde ikinci bir dili vermeleri düşünülebilir. 

Dil öğreniminde öncelikle bebeklik döneminde anlaşılmadık garip sesler çıkarılır. Sonrasında bu sesler harflare dönüşür. İlerleyen zamanlarda da heceler, kelimeler oluşur. İki yaşından itibaren de yavaş yavaş cümle gelişimi başlar. Bebeklik döneminde dil gelişiminde çocuğun erken konuşması ya da geç konuşması bu dönemde gösterilen ilgi ile orantılıdır. Bebeğin yürümesi, emeklemesi ve diğer özellikleri konusunda ailenin etkisi çok olmamasına rağmen konuşması için aynı durum söz konusu değildir. Çocuğun dil gelişiminde ilgi oldukça önemlidir. Bu dönemde ne kadar çok çocukla ilgilenilir ve çocukla konuşulursa çocuğun dil gelişimi de o kadar hızlı gelişir.

Çocuklarda Konuşma Becerisi Nasıl İlerler?

Çocuklarda bebeklik döneminden itibaren başlayan dil gelişiimi ilerleyen zamanlarda sosyal çevre ve okulun etkisiyle ilerler. Çocuk ve konuşma becerisi arasındaki bağlantı dilin ne kadar ve etkili kullanıldığına bağlıdır. Yapılan araştırmalarda erken konuşan çocuklarla geç konuşmaya başlayan çocuklar değerlendirildiğinde çocukla olan ilgi arasında bağlantı kurulmuştur. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde çocukla daha çok iletişim kuran ve bu konuda çocuğunu destekleyen ailelerin çocukları ilgisiz kalan çocuklara göre daha çabuk konuştukları gözlemlenmiştir. Dil gelişimi hızlı olan çocukların zeka düzeylerinde ve başarılarında da artış gözlenmiştir. Okula başladıklarında akademik başarılarını da dil gelişimi oldukça etkilemiştir. Dil gelişimi hızlı olan çocuklar diğer çocuklara göre okulda da daha yüksek bir performans sergilemektedirler. Çocuk esirgeme kurumlarına ve sosyal hizmetler gibi çeşitli kurumlara bakıldığında buradaki çocukların dil gelişimi açısından yetersiz kaldığı ve diğer çocuklara göre pek çok açıdan daha çok geride kaldıkları da bir gerçektir. Bu örnekler de çocukların dil gelişiminin ne kadar önemli olduğu ve ilerleyen zamanlarda bu dil gelişimin ne kadar büyük etkilerinin olduğunun kanıtıdır.

Çocuklarda Dil Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dil gelişimi için bebeklik ve erken çocukluk döneminde ilginin çok önemli olduğunu vurgulamıştık. Bu dönemde yeterince ilgi göremeyen ve ileride dil gelişiminde sorun olan çocuklar için de bir şeyler yapılabilir. Yeterli destek ve ilgi ile bu çocuklarında dil gelişimleri belirli seviyeye getirilebilir. Çocuklarda dil gelişimi için yapılması gerekenler olarak şu konularda onlara destekçi olabilirsiniz:

  • Çocuklarımızın dil gelişimi konusunda bebeklik ve erken çocukluk döneminde onlarla bol bol göz teması kurun. 
  • Sık sık konuşarak onları ne kadar önemsediğinizi onlara hissettirin. Bu şekilde davranmanız çocuğunuzun sadece dil gelişimini değil aynı zamanda zeka gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.
  • Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarınıza bol bol kitap okuyun. Resimli kitaplarla başlayarak hem onların yeni kelimeler öğrenmesini sağlayabilir hem de dil gelişimlerine katkıda bulunabilirsiniz. 
  • Çocuklarızla bu konuda dil gelişimlerine aktkı sağlamak için onlarla oyunlar oynayabilir ve kelimeleri tekrar etmesini isteyebilirsiniz. 
  • İlerleyen zamanlarda da sosyal çevreye onları dahil ederek dil gelişimlerinin ve sosyal gelişimlerinin artması konusunda onları destekleyebilirsiniz.
  • Herşeye rağmen konuşma becerisi konusunda çocuğunuz istenilen gelişimi göstermiyorsa sorun fiziksel olabilir. Örneğin orta kulak hastalığı çocukluk döneminde çok sık görülen bir durumdur. Tedavi edilmediğinde sağırlığa kadar gidebilir. Çocuğunuzun konuşmamasında bu hastalıkta etkili olabilir. Bu açıdan kulak burun boğaz doktorundan bu konuda yardım alabilirsiniz.
  • Çocuklarınızın dil gelişimleri için sosyalleşmek oldukça önemlidir. Bu konuda çocuklarınıza destek olun. Sadece evle yetinmesinler. Ana okulu, kreş, çocuk oyun gurupları gibi yerlere çocuklarınızı dahil edebilirsiniz.