Depresyon Nedir? Neler Tetikler

Depresyon Nedir? Neler Tetikler

Vagus veya onuncu kafa siniri uyarılması depresyon belirtilerini iyileştirebilmek için beynimize gönderilen elektriksel itkileri yollayan bir işlevdir. Vagus siniri uyarımı başka bir deyişle vagal sinir uyarımı tedavilerinin işe yaramadığı durumlar için kronik depresyonu tedavi edebilmek üzere tasarlanmış birkaç beyin uyarımı yöntemlerinden birisidir.

Vücudumuzun hemen hemen her tarafında vagus sinirleri mevcuttur. Her bir sinir, beyin sapından boyuna giderek o bölgelerden de göğüs ve karnımıza doğru inmektedir.

Vagus sinir uyarılmaları ile pals jeneratörü olarak adlandırılan cihazlar insan göğsüne cerrahi yollar ile yerleştirilir. Deri altından geçen bir kablo sayesinde pals jeneratörü boynun sol bölgesinde yer alan vagus sinirine bağlanır. Pals jeneratörü elektriksel olarak sinyollari vagus siniri boyunca beynimize yollamaktadır. Bu sinyaller sayesinde deprasyon belirtilerini düzeltebilecek şekilde, beynimizin ruh halini belirleyen merkezleri etkileyerek normale dönmesini sağlar.

 

DEPRESYON TEDAVİLERİ NİÇİN YAPILIR?

 

Depresyonu iyileştirmek için bir takım ilaçlar veya psikolojik danışmanlıklar sayesinde insan üzerindeki depresyon bozuklukları giderilmektedir. Her insanın farklı bir bünyeye sahip olması bazı insanlar için standart depresyon tedavileri işe yaramamaktadır. Böyle vakalar için vagus siniri uyarımı belirtilerini gidermeye yarımcı olabilmesi için standart tedaviler eklenebilmektedir.

VAGUS SİNİRİ UYARIMI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Yetişkin insanlar üzerinde,
Kronik ve tedavi edilebilmesi zor olan hastalarda,
Dört ve üstü ilaç kullanımlarının yanı sıra, elektrokonvülsif tedavisine sonuç vermeyen kişiler üzerinde,
Vagus siniri uyarımı yapılmış olan ve standart depresyon tedavilere devam eden kişilerde,

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddelerde vagus siniri uyarımı depresyonları her zaman hafifletmemektedir.  Bunun nedenleri insan bünyesinin güçlü bir yapıda olmasından kaynaklanabilmektedir.  Vagus siniri uyarımı yaklaşık son 10 yıldır tedaviye dirençli olan insanların epilepsi için kullanılmakta ve iyi sonuçların verildiği bilinmektedir.  Lakin faydaları ise henüz netleşmiş değildir.  Araştırmalar sonucu vagus siniri uyarımı gören insanların ruh halinin iyileşmesi görüldüğünde, daha ileri düzeyde çalışmalara yol açmasına neden olmuştur.

DEPRESYON TEDAVİLERİNİN RİSKLERİ?

 

Birçok insan için vagus siniri uyarımı güvenli olabilir. Fakat hem cihaz yerleştirilmesi için gerek ameliyat gerekse beyin uyarımı bazı riskleri taşımaktadır.

AMELİYAT RİSKLERİ?

Vagus siniri uyarımı ile ilgilenen cerrahi bilim dalında adlandırılan komplikasyonlara seyrek olarak rastlanmaktadır. Bu komplikasyonlar herhangi bir ameliyatın tehlikelerine benzemektedir. Bu tehlikeler sırasıyla aşağıda bahsettiklerimizdir.

Cihaz yerleşimi için açılan kesiğin bulunduğu yerde şiddetli ağrılar,
Enfeksiyon kapma riski,
Vagus sinirlerinin hasar görmesi,
Solunum problemleri,
Mide bulantıları,
Kalp sorunları,
Kesik izleri,
Bazı insanar üzerinde cihazın deri altına yerleştirilmesi sonucu ortaya çıkabilecek ses tellerinin zedelenmesi

 

AMELİYAT SONRASINDA GÖRÜLEBİLECEK YAN ETKİLER?

Vagus siniri uyarımına bağlı olarak sağlık sorunlarının yan etkileri de bulunmaktadır. Oluşabilecek yan etkiler;

Ses tonunda oluşabilecek değişiklikler,
Ses tonunda kısalmalar,
Boğaz bölgesinde ağrılar,
Öksürmeler,
Sızlamalar,
Boyun bölgesinde oluşabilecek ağrılar,
Göğüs ağrıları ve spazmlar,
Egzersiz sonraları oluşabilecek solunum yetmezlikleri,
Yutkunma zorlukları,
Deri üzerinde oluşabilecek karıncalanma hissi veya iğnelenme hissi


Yukarıda saymış olduğumuz maddelere bu ameliyatı yaptıran kişiler üzerinde yan etkiler kalabilmektedir. Bu tarz problemler zaman içerisinde düzelebilmekte fakat bazı yan etkiler vagus sinir uyarımını kullandığınız sürece can sıkınıcı problemler ortaya çıkabilmektedir. Elektriksel itkilere alışmak için bu etkileri en aza indirmenize yardımcı olabilirler. Yan etkilere dayanabilecek gücünüz yoksa bu işlem geçici olarak yada tamamen kaldırılabilmektedir.

 

OLUŞABİLECEK DİĞER KOMPLİKASYONLAR

 

Ameliyat sonrası oluşan bazı komplikasyon belirtileri içerisinde bunlar yer alabilmektedir.

 

Bir başka ameliyatı tetikleyebilecek pals jeneratörünün işlev bozukluğu veya hareket etme durumu
Depresyonların daha da kötüye ilerlemesi, İntihar düşüncesine sahip olan veya davranış bozuklukları