Evinizdeki mikropların bulunduğu 7 mikroplu yer

Evinizdeki mikropların bulunduğu 7 mikroplu yer

Hayatınızda ki düzeni oturttuğunuzu ve spor yapıp, sağlıklı besleniyorsanız buna rağmen hastalıklardan bir türlü kurtulamıyorsanız size bir haberimiz var. Evinizdeki mikroplar çok iyi bir şekilde gizlenmiş olabilir.

Mikroplar özellikle kumaş ve hava alan diğer tüm dokularda daha uzun süre varlığını sürdürebilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda bir evde ortalama olarak 30 farklı eşya üzerinden 340’dan fazla mikrop olduğu kanıtlanmıştır. Bundan kurtulmak için tek çözüm ise hafta sonları yapılan temizliği biraz daha titiz ve dikkatli bir şekilde yapmak.

İşte evinizdeki mikropların bulunduğu 7 mikroplu yerin bir listesi;

Kapı kolları, prizler ve koltuk

Gün içerisinde yaşadığımız evde en çok dokunduğumuz yüzeyler kapı kolları, prizler ve koltuktur. Bu yüzden de mikropların elimiz vasıtasıyla en çok bulaştığı noktalar bu noktalardır. Temizlik yaparken özellikle bu noktalara oldukça dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle temizlik yaparken bile mikrobun buralardan başka bir yere taşınmaması için temiz bir bez kullanmak oldukça önemlidir. Küçük bir tavsiye vermemiz gerekirse bu yüzeyleri temizlerken ıslak mendil veya içerisinde toksik bulundurmayan dezenfektan etkili spreyler oldukça etkili sonuçlar verebilir.

Elektronik cihazlar

Özellikle gün içerisinde sürekli olarak elimizle dokunduğumuz telefonlar bakteri ve mikrop açısından oldukça fazla sevilen noktalardır. Bilgisayar klavyelerini de bunun içine alabiliriz.  Televizyon seyretmeyi seven bireyler ise televizyon kumandasının temizliğine dikkat etmelidir. Eğer temizliğe dikkat ediyor ve bu yüzeylerin minimum düzeyde mikrop barındırmasını istiyorsanız eve girdiğinizde ilk yapmanız gereken işin ellerinizi yıkamak olduğunu unutmamalısınız. Elektronik cihazların yanlarında özel olarak verilen temizleyicileri oluyor fakat bunlara sahip değilseniz mikrofiber bir bez oldukça işinize yarayabilir. Su ile temizlemek elektronik cihazlara zarar vereceğinden uçucu dezenfektanlara şans tanıyabilirsiniz.

Sizi sıcak tutmasının yanında mikroplarında sevgilisi eldiven, şapka ve atkılar

Kış aylarında soğuktan korunmak için kullandığımız eldiven, şapka ve atkılar çok fazla yıkanan kıyafetler değildir. Bunlardan dolayı mikroplar için oldukça muhteşem yerler arasında yer alıyorlar. Ayrıca doğamız gereği hastalandığımız zamanlarda hapşırdığımızda ve öksürdüğümüzde de özellikle bunlar mikroplar için ev sahipliği yapıyor. Mikroplardan kurtulmak istiyorsanız bunları her giydikten sonra yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Evcil hayvanlarınızın oyuncakları ve kapları

Özellikle kumaş olan evcil hayvan oyuncakları mikropların bulunduğu noktalardan biridir. Kir ve tozu üzerlerinde biriktirmeye oldukça müsaitlerdir. Hayvanların salyaları ile birlikte mikroplar çok kolay bir şekilde yerleşebilir. Özellikle çocuklarımızı bu oyuncaklardan uzak tutmak mantıklı bir karar olacaktır. Oyuncakların sık sık temizlenmesi de mikropların oluşumunu önlemek için yapılması gerekenlerdendir.

Çantalar ve bavullar

Aklımıza neredeyse hiç yıkamanın gelmediği bu eşyalarımız mikropların oldukça sevdiği bir yer haline gelmiş durumda olabilirler. Özellikle sıklıkla kullandığımız ve dışarıda bize eşlik eden çantalar yere veya başka mikroplu yüzeyler ile temas ederler. Aynı zamanda elimizi sürekli içerisinden bir şeyler almak için soktuğumuz için elimize mikrop bulaştırabilir veya var olan mikrobu elimize yayabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla çanta ve bavulların yıkanması mikroplardan kurtulmak için oldukça önemli noktalardan biridir.

Diş fırçaları ve el havluları

Genellikle toplum arasında diş fırçalarının en az 6 ayda bir değişmesi gerektiği yerleşmiş bir düşüncedir, ancak uzmanlar en fazla 3-4 ayda bir diş fırçalarının değişmesi gerektiğini savunmaktadır. Düşündüğünüzde günde 2 kez dişlerinizi fırçalamak için kullandığınız diş fırçanız nemli kalıyor ve mikroplar için uygun bir mekan haline geliyor. Ayrıca havlular da sürekli olarak elimizi kurulamak için kullandığımız için nemli kalan eşyalarımızdan biri, bu yüzden havlularda 2 günde bir kesinlikle mikroplardan kurtulmak için değiştirilmesi gereken eşyalardan biri olarak listemizde yerini alıyor.

Mutfaklar

Yemek yediğimiz mutfakta ne kadar çok yemek kırıntısı ve kalıntısı kaldığını tahmin edebiliyor musunuz? Listemizde en önemli olarak yer alan mutfak bakteriler ve mikropların üremesi için muhteşem bir ortam yaratıyor. Özellikle evinizi temizlerken en dikkat etmeniz gereken yer mutfağınızda sıklıkla kullandığınız kesme tahtası, tuzluk ve lavabo olarak listeleyebiliriz. Ayrıca temizlik amaçlı olarak kullandığımız bulaşık süngeri ve temizlik bezleri de belirli aralıklarla sürekli olarak değiştirilmesi gereken eşyalardandır. Bunun yanında sürekli nemli olarak kalan lavabo mikroplar ve bakteriler için bulunması zor üreme noktalarıdır. Bunun için lavabo da neredeyse tüm mikropları öldürmeye yarayan sabun ve suyun yanında güçlü temizlik malzemeleri de kullanılabilir.

Sonuç olarak tüm bunların yanında evinizi ve ailenizi temiz bir şekilde mikroplardan uzak tutmak istiyorsanız yapmanız gereken en önemli nokta evde ki herkesin sıklıkla ellerini yıkadığından emin olmaktır. İnsanın kendisini temiz tutması demek ailesini de temiz tutması demektir.