Göz Tansiyonu (Glokom ) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Tansiyonu (Glokom ) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Göz tansiyonu veya göz tansiyonu hastalığı çok yaygın olarak halk arasında gözükmektedir.  Aslında bir halk sağlığı sorunu hastalığıdır. Hastalık sinsi olduğu için neredeyse hiç bulgu olmadığı için daha çok taramalar sırasında veya muayene sırasında ortaya çıkıyor. İlk aşamada pek bir belirtisi yok hastalığın ancak ilerleyen dönemlerde görme alanı ve görme kaybına sebep oluyor. Bu görme kayıpları geriye dönüşümsüzdür. Dolayısıyla hastalığın tanı ve tedavisi çok çok önem kazanmaktadır. Dünyada göz görme kaybının neredeyse ikinci sırada bir hastalık olarak gözüküyor. Hastalıkta aslında insanların göz tansiyonunun 10 mm civarı ile 20 mm civarı değişmektedir. Dikkat ederseniz normal kelimesini kullanmıyorum burada çünkü normal kelimesi değil olması gereken aralık olarak değerlendiriliyor.

Çoğu hastaların göz tansiyonları hastalığı daha düşük göz tansiyonu yani 20'lerden düşükte bile bir hayli hasta mevcut. Dolayısıyla bu hastalığı çok dikkatli bir şekilde irdelemek lazım Hastalık ilk başta kimlerde gözüküyor? Daha çok genetik geçişli anne baba kardeşler mutlaka bunlarda beş altı kat daha fazla gözüküyor. Bu aile fertleri sürekli kontrolden geçmeleri gerekiyor. Özellikle hastalık yaşla beraber ilerleyen yaş döneminde gözükme riski çok yüksektir. O zaman bir defa muayene oldum artık bende göz tansiyonu yoktur, daha sonra da olmayacak anlamında değil tam tersine hastalık yaşla beraber ilerlemektedir.

Yaş ilerledikçe daha doğrusu görünme sıklığı daha fazla ve bu hastalık gerçekten göz hastalıkları arasında en önemli hastalıklardan bir tanesi çünkü hastalığın pek bir bulgusu hasta tarafından fark edilecek düzeyde değildir. Daha önce belirttiğim gibi gözün muayenesini sadece hiç kimse gözlük muayenesi olarak değerlendirmemesi lazım. Özellikle en önemli hastalıklardan bir tanesi, rutin olarak değerlendiriyoruz, göz tansiyonu ölçülüyor ve göz dibine bakılarak diğer muayene bulgularını birleştirerek bu hastalığın olup olmadığı yönünde karar veriliyor.

Hastalığın tanısında sadece ve sadece göz tansiyonu ölçmek ve göz tansiyonunu belirtmek pek bir anlam ifade etmiyor. Bir takım tetkikler mevcut bu hastalığın tanısını koyabilmek için. Bunlardan bir tanesi görme alanı, gözün kornea kalınlığı ve görme sinirinin kalınlığı veya etkileşim alanını mutlaka değerlendirmek gerekiyor. Hastalık belli aralıklarla sürekli kontrolde olması gerekiyor Eğer Glokom hastalığı tanısı almış bir hasta varsa belli aralıklarla sadece ilaç kullanarak artık bu hastalık tamamdır demeyeceğiz.

Belli aralıklarla doktora kontrole gitmesi gerekiyor. Tedavide özellikle bir takım ilaçlar kullanıyoruz. Bu ilaçlar damla şeklindedir ve tabi ki damlaların bir veya birkaçını kullanabiliyoruz. Bunun yanı sıra lazer tedaviler, birlikte kombine lazer ilaç tedavisi veya en son aşama olarak tedaviye sonuç alınmadığı zaman da cerrahi tedavi uyguluyoruz.

Hastalığın bazı ikincil olarak da ortaya çıkabiliyor. Bahsettiğim gözün direk olarak etkilediği durumlar bir de bir takım göz hastalıklarından sonra oluşan hastalıklar var. Bunlar diyabet hastalığı, üveit hastalığı ve benzeri hastalıklar,ikincil Glokom olarak değerlendiriyoruz. Bunlar da ayrı bir şekilde ortaya çıkabiliyor. Ama sonuçta her iki tür de eğer tedavi edilmezse görme kaybı kaçınılmazdır ve geriye dönüşümsüzdür. Biz tedaviye başladığımız zaman her zaman geriye kalmış olan kısımlarını tedavi etmeye çalışıyoruz Yüksek miyoplar yüksek hipermetroplar yani göz bozuklukları yüksek olanlarda bu hastalığın gözükme oranı çok yüksektir.

Toplumda 40 yaşın üzerindeki her 100 kişiden yaklaşık 2, 2.5 kişide bu hastalık gözüküyor.Dolayısıyla oranı çok yüksek olması ve hastalığın sinsi olması hastalığın ön plana çıkmasını sağlıyor ve ne kadar önemli olduğunu bu hastalığın ve üzerinde durmamız gereken bir durum. Belirttiğim gibi bir halk sağlığı sorunudur. Hatta toplumda taramalar yaparak bu hastalıktan korunma şeklinde çünkü hastanın rehabilitasyonu da çok zordur. Görme kaybı ileri düzeyde olduğu zaman hastaları rahbilite etmek lazım. Bu da bir hayli maddi ve manevi bir takım şeyler oluşturmaktadır.