Kiralık daire mi kiralık oda mı?

Kiralık daire mi kiralık oda mı?

Öğrencilik döneminin en önemli soru işaretlerinden biri olan "Kiralık daire mi bakayım yoksa kiralık bir oda mı tutayım?" sorusu her öğrenciyi bir süre meşgul etmiştir. Birkaç örnek ve Zingat.com'un bölgesel veri raporu aracılığıyla bu iki seçenek üzerinde çok net sonuçlara varılabilir.

Öncelikle öğrenci için barınma ortamı sessiz, kolay düzenlenebilir, özelleştirilebilir olmalı. Peki, bunları kiralık bir odada sağlamak mümkün mü? Kısmen mümkün. O da bir kişilik kiralık bir oda olması koşuluyla. Kolay bulunmadığını da hesaba katmak gerek. Peki aynı imkanlar kiralık daire ile sağlanabilir mi? Kesinlikle evet. Zira kiralık daire, kiraladığınız andan itibaren kullanım olarak tamamen size ait. Dilediğiniz an dilediğiniz alanı kendiniz adına özelleştirme imkânınız var. Ayrıca istediğiniz şartlarda kiralık daire bulmanız mümkün iken kiralık oda için bu durum söz konusu değil. Üstelik kira fazla geldiğinde birkaç kişi ile paylaşımlı olarak kullanmak sizin elinizde! Böylelikle kendi kiracınızı seçme hakkına ve kiminle yaşamak istediğinize karar verme lüksüne de sahip olabilirsiniz.

 

Kiralık daireyi neye göre belirlemeliyiz?

Öğrenciler için kiralık daire konusunda kritik nokta, kiralanacak dairenin üniversiteye yakın lokasyonda ve öğrenci bütçesine uygun fiyatta olmasıdır. İstanbul kiralık daire fiyatları, kiralanacak dairenin semt merkezine ve üniversiteye yakınlığına göre değişiyor. Peki, İstanbul'da üniversitelere yakın ilçelerde kiralık daire fiyatları ne durumda?

 

İstanbul’da uygun kiralık daire nerelerde bulabilirim?

İstanbul Avrupa yakasında bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Davutpasa Kampüsü için Esenler kiralık daire fiyatları uygun görünüyor. Zingat Bölge Raporu verilerine göre Esenler'de 100 metrekare kiralık daire fiyatları 859 TL ile başlayıp 1.431 TL'ye kadar yükseliyor.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi öğrencisiyseniz kiralık daire konusunda oldukça şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Zira Esenyurt ilçesi, size kiralık daire bakımından zengin seçenekler sunduğu gibi kira ücretleri bakımından da uygun bir ilçe olarak dikkat çekiyor.

Zingat Bölge Raporu'nda Esenyurt kiralık daire fiyatları, 100 metrekare için 743 TL alt sınırı ile başlayıp 1.239 TL üst sınırı ile sona eriyor. Beykent Üniversitesi'nin yer aldığı Beylikdüzü ilçesinin de kiralık daire için uygun bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Zingat Bölge Raporu verilerine göre aynı metrekare için Beylikdüzü kiralık daire fiyatları 805 TL ile 1341 TL aralığında bulunuyor. Beylikdüzü aynı zamanda Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü öğrencileri için de iyi bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

 

Anadolu Yakası kiralık daire fiyatları

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü öğrencileri, kiralık daire aramaları durumunda herhangi bir sorunla karşılaşmıyorlar. Çünkü Kadıköy kiralık daire açısından zengin bir ilçe durumunda. Kadıköy kiralık daire fiyatları 100 metrekare için 1.792 TL ile 2.986 TL aralığında bulunuyor.

Anadolu yakasında kiralık daire fiyatları bakımından Pendik, öğrenciler için uygun bir seçenek diyebiliriz. Gedik Üniversitesi'nin yer aldığı Pendik'te 100 metrekarelik kiralık daireler için Zingat Bölge Raporu'na baktığımızda, 912 TL ile başlayan alt sınırın 1.520 TL'ye kadar çıktığını görüyoruz. Pendik kiralık daire ilanlarını inceleyerek bütçeniz için en uygun daireyi kiralayabilirsiniz.

Kiralık oda fiyatına farklı semtlerde pek çok kiralık daire alternatifi bulmak mümkün. Önemli olan iyi araştırmak, bölgelerdeki fiyatları bilmek ve ev sahibi ile sıkı pazarlık yapmak! Elbette, kiralık evinizi paylaşımlı olarak kullanabilmek sizin elinizde… Kendi evinizin ev sahibi olmak ve istediğiniz kişi ya da kişilerle evi ortak kullanmak da avantajıza olacaktır.