Köpeklerde parazitlerle mücadele

Köpeklerde parazitlerle mücadele

Aldığınız küçük dostlarınız sağlığı onlar için ne kadar önemliyse sizler için de o kadar önemlidir. Çünkü onların sağlıksız yaşamaları birçok hastalığa neden olacaktır. Beraber yaşadığınız için de bu hastalık size bulaşacaktır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı köpeklerde parazitlerle mücadele önemli ve bir o kadar da kolay bir konudur.

Köpeklerde parazit tedavileri iç ve dış olmak üzere iki çeşit yapılmaktadır. Köpeğin içinde oluşan kurt ve solucanlar için iç parazit tedavisi, köpeğe dışarıdan gelen ve kene, pire gibi zararlı asalaklara karşı dış parazit tedavisi uygulanmaktadır. Bu parazit tedavileri periyodik olarak yapılmalı ve sıkı takip edilmelidir.

İç parazitler: İç parazitler genelde bağırsaklarda oluşan kurtlardır. Öyle ki bu tür solucanların sağlık üzerindeki etkisi daha fazladır. Köpek doğduktan sonraki 22. Günde iç parazit tedavisi başlatılabilir ve yine 21 gün sonra tekrarı yapılabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken aşıların ve parazit tedavilerinin aynı güne denk gelmemesidir. İç parazitte genelde haplar kullanılmaktadır. Ayrıca şurup şeklinde olanları da vardır. Tercih size ve veterinerinize kalmıştır. İlaç tedavisinin ardından eğer köpeğinizde parazit varsa dışkısıyla bunları dökecektir.

Dış parazitler: Özellikle yaz aylarında çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yazın gelmesiyle keneler, pireler ortaya çıkmaya başlar. Köpeğinizle yürüyüşleriniz sırasında da bu tip asalaklar köpeğinize gelerek yapışacaktır. Eğer dış parazite karşı önlem almamışsanız da bu asalaklar köpeğinizin vücuduna yerleşerek burada yaşamaya başlayacaklardır. Bunun için dış parazit tedavisi sıkı şekilde takip edilmeli ve aksatılmamalıdır. Genelde ense damlası kullanılır ve köpeğinizin ensesine dökeceğiniz küçük bir sıvı ile tedavi yapılabilir. Tedavinin ardından 2-3 gün köpeğinizi yıkamanız önerilmez. Bunun haricinde kene kovucu tasmalar da vardır. Özellikle küçük köpekler için bu tür tasmalar ideal bir seçimdir. Aşağıdaki resimde köpekler için oldukça zararlı olan uyuz kenesi görünmektedir. 

Köpek eğitimi nasıl verilmelidir?

öpekler oldukça zeki hayvanlardır. Her köpeğin ayrı bir karakterleri vardır. Köpek alacak olur iseniz eğer, yavru alınmasında fayda vardır. Çünkü yavrular eğitilmeye daha çok meyillilerdir. Evinize girdiği an köpeğinize eğitim başlatılmalıdır. Eğitim süreci zaman zaman bazen zorlaşabiliyor. Köpeğinize eğitim verme sürecinizde mutlaka sabırlı olun.  Eğitim esnasında köpeğiniz bir hareketi kavrayamadığın da öğreteceğiniz hareketi daha kolay anlatabileceğiniz yöntemlerle deneyin. Sevecen olun, Köpeğinize kendisinden neleri yapmasını beklediğinizi pozitif metotlar kullanarak öğretin. Kolay eğitilemeyen köpekler de vardır. Cezadan kaçının, Köpeğinize şiddet ya da ceza vererek eğitiminiz başarısız olacaktır. Köpeğinizi eğitimi oldukça başarı olursa, doğru davranışlarında muhakkak, ödüllendirin.

Örneğin, Sevdiği yiyecekler ya da en çok memnun olacağı sevginizle kafasını okşamanız köpeğiniz için en güzel ödül olacaktır. Köpeğinize kısa aralıklarla sık sık egzersiz yaptırın. Daha çok öğrenmek isteyen köpeğinizle ilgilenin ve çalışmaya devam edin. Eğitime hevesli öğrenmeye yatkın köpek, her zaman iyi öğrenecektir. Eğitilen bir köpek, iyi huylu köpeğe sahip olacaksınız.