Laktoz İntoleransı

Laktoz İntoleransı

Laktoz intoleransı terimini açıklamadan önce laktozu tanımlayalım. Laktoz, sütün içindeki kimyasal şekerdir. Laktoz intoleransı da insan vücudunun süt şekerine karşı sahip olduğu hassasiyetidir. Bu hassasiyet sadece inek sütü ile ilgili olmayıp her çeşit süt ve süt ürünleriyle ilgilidir. Laktoz intoleransı yaşayan kişilerde çok rahatsızlık hissi oluşmakla birlikte hayati riski olan bir hastalık değildir. 

Laktoz İntoleransının Vücuttaki Oluşumu

Laktoz intoleransı bir sindirim sistemi hastalığı olup ince bağırsaktaki birtakım vücutla ilgili tepkimeler neticesinde ortaya çıkar. Vücutta laktoz intoleransı sırasıyla şu çekilde oluşur.

1. İnce bağırsak üzerinde laktaz adı verilen bir çeşit enzim bulunur. 

2. Vücuda alınan sütün içindeki laktoz isimli madde bağırsaklarda laktaz enzimi yardımıyla parçalanır. 

3. Bu parçalanmayla laktoz adlı süt şekeri glukoz ve galaktoz maddlerine ayrılır. 

4. Bu aşamada yani parçalanma aşamasında eğer bağırsaklar üzerindeki laktaz enzimi eksik ya da yok ise parçalanma gerçekleşemez ve laktoz intoleransı hastalığı ortaya çıkar. 

Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz intoleransı kişiden kişiye farklı belirtiler gösterebileceği gibi hastalığın şiddeti de değişmektedir. Laktoz intoleransı belirtileri süt ve süt ürünlerinin kullanımından sonra 30 ila 120 dk sonra yaşanır ve bunları maddeler halinde özetlemek gerekirse şu şekilde ifade ederiz. 

1. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki hastalık ince bağırsaklarla ilgili olduğundan şikayetler de yine ince bağırsaklarla ilgili bulgulardır. 

2. Kramp şeklinde karın ağrıları

3. İshal durumu

4. Karında şişkinlik ve gaz şikayeti

5. Mide bulantısı

6. Beslenme bozukluğu

7. Laktoz intoleransı belirtileri arasında son olarak ihmal edildiği ya da hafife alındığı takdirde kilo kaybı yaşanmaktadır. 

Laktoz İntoleransı Teşhis Aşamaları

1. Laktoz intoleransı teşhisi için karın bölgesi rahatsızlıkları ile ilgilenen gastroenteroloji bölümüne gidilir. 

2. Bunun için klinik bulgular mühimdir. Doktor hastadan birtakım test ve tahliller ister. 

3. Hastaya laktoz intolerans testi uygulanır. Bu testin ayrıntıları şöyledir. Hastanın açlık kan şekeri ölçülür. Sonrasında laktoz içeren bir sıvı içilir. Bunun akabinde birkaç kan tahlili daha yapılır. Bu tahlilde kan şekerinde 20mg’ın altında bir artış gözlendiyse hastaya laktoz intoleransı teşhisi konur.

4. Hastaya soluk testi uygulanır. Hasta laktoz içeren bir sıvı içer ve nefesteki hidrojen gazı miktarı ölçülür. 

Laktoz İntoleransı Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Laktoz intoleransı için evde yapılabilecek teşhis yöntemi şöyledir. Birkaç gün laktoz içeren besinlerden uzak durulur. Sonrasında 2 bardak yağsız süt içilir. Bunda sonra kişide karın ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkmışsa laktoz intoleransı var demektir. 

Laktoz İntoleransı Tedavisi

1. Laktoz intoleransı tedavisi için hasta için uygun bir diyet programı uygulanır.

2. Süt ve süt ürünlerine ilave edilebilen laktaz damlaları ve laktaz tabletleri kullanılır. 

3. Laktaz kapsülleri de yine laktoz intoleransı tedavisinin bir parçasıdır. 

Laktoz İntoleransı Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Öncelikle yapılması gereken doktorun laktozdan yoksun diyet programının harfiyyen uygulanmasıdır. 

2. Kalsiyum ihtiyacının karşılanması ile ilgili olarak farklı besinlerle bu açık kapatılabilir.

3. Yenilen besinlerin etiketleri bilinçli olarak okunmalıdır. Şayet etiketler kontrol yapılırken peynir altı suyu, yağsız süt tozu ve süt yan ürünleri ifadeleri yer alıyorsa söz konusu ürün laktoz içeriyor demektir. 

4. Süt ürünleri dışında başka besinlerde de laktoz bulunabilir. Bu çeşit besinlerden olabilecek ekmek, hazır çorba, salata sosları, gofret, bisküvi ve bazı hamur işleri tüketilirken dikkatli olunmalıdır. 

5. Laktoz intoleransı tedavisi takip ve titizlik gerektirir. Bu yüzden tedavi süreci boyunca hastanın diyetini takip eden doktorla görüşülmesi gerekmektedir.