Mide Ekşimesine İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

Mide Ekşimesine İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

Mide ekşimesi son yılların popüler sorunudur. Yanlış beslenme alışkanlıkları kaynaklı mide ekşimesi sorunu yine aynı yoldan yani doğru beslenme alışkanlığı kazanarak tedavi edilebilir. 

 

Mide Ekşimesi Nedir?

Tanımlaması tıbbi anlamda doğru bir tanımlama olmasa da halk arasında mide ekşimesi sorunu genellikle yemeklerden sonra geğirme sırasında boğaza gelen ekşimsi tattır. İnsanlar bazen bunu normal gibi görseler de veya “gastrittir herkeste var” şeklinde karşılasalar da aslında mide ekşimesi önemli mide hastalıkları belirtisidir. Bu durum hafife alınsa da yaşam kalitesini düşürür. Hatta ihmal hastalıklara kapı aralar. 

 

Mide ekşimesi midede var olan reflü veya gastrit hastalığının belirtisidir. Öğün sonrası sindirim işlemi oluyorken midede bulunanların yemek borusundan gırtlağa doğru hatta dile kadar ulaşması ile mide ekşimesi yaşanır. Aslında bu durum dispepsi adı verilen hazımsızlıktır. 

 

Mide besinleri öğütmek için asit ve enzimleri kullanır. Midede sindirim sırasında salgılanan asitlerin tahrişe sebep olmasını engelleyen birçok koruyucu hücre bulunmaktadır. Midenin durumu böyleyken yemek borusunun koruyucu özelliği yoktur. Midede sindirme işlemi için kullanılan mide asitleri ve sindirim sıvıları mideden yukarıya yemek borusuna doğru taşar ve bu durum yanma ve tahrişe sebep olur. Bunun sonucunda da asıl adı hazımsızlık olan mide ekşimesi yaşanır. 

 

Mide ekşimesi;

1. Karnın orta kısmında ağrı, huzursuzluk ve batma

2. Mide bölgesinde gerginlik

3. Erken doyma hissi durumlarından sonra ortaya çıkar.

Mide Ekşimesine Sebep Olan Besinler

Herşeyden önce mide ekşimesi kader değildir. Belli başlı besinlerin tüketilmesi mide ekşimesini tetikler. Bu yüzden mide ekşimesine sebep olan besinler hakkında bilinçli olmakta fayda vardır. Aksi halde söz konusu besinler ısrarla tüketildikçe mide ekşimesinin ortadan kalkması mümkün olmayacak hatta daha da ilerleyecektir. İnsanlar tıbbi ilaç tedavisinden önce yediklerine dikkat etmelidirler. 

1. Baharatlı yiyecekler

2. Sarımsak ve soğan

3. Alkol

4. Çikolata

5. Kahve

6. Portakal suyu gibi asitli meyve suları

7. Limon ve erik gibi ekşi tatlar

8. Domates, domates sosları ve ketçap

9. Sirke

10. Şeker ve şekerli yiyecekler

11. Nane 

12. Aspirin

13. Kızartmalar

14. Kola gibi gazlı içecekler

15. Yüksek yağ içerikli besinler

Mide ekşimesine sebep olan besinler bu şekilde listelenirken aşağıdaki durumlarda da yine mide ekşimesi yaşanır.

1. Sigara kullanımı

2. Hamilelik

3. Obezite

4. Mide fıtığı

5. Besinleri çiğnemeden bütün yutmak

6. Yatmadan önce yemek yemek

7. Stres

8. Belli başlı hastalıklar sklorederma ve sarkoidoz bunlardan ikisi

Mide Ekşimesine İyi Gelen 6 Şifalı Bitki

Yukarıdaki yazdıklarımızdan görülen o ki insanların çoğu mide ekşimesi sorunundan muzdariptir. Hal böyle olunca tüketilmesi gereken besinlere dikkat edilmeli ve bu konuyla ilgili bilinçlenilmelidir. Bunun için tıbbi kontrolün gerekli olmasının yanında insanlar biraz da kendi doktorları olmalı ve yiyip içtiklerine dikkat etmelidirler. Öyleyse mide ekşimesine iyi gelen 6 şifalı bitki neymiş şimdi bunları sizinle paylaşalım. 

Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu midenin birebir dostudur. Güvendiğiniz kaliteli bir aloe vera suyunu yemeklerden sonra günde 3 kez bir yemek kaşığı ölçüsünde almanız yeterlidir. 

Zencefil

Özellikle soğuk algınlıklarında çayının yapılıp içilmesinin çok faydalı olması yönüyle meşhur zencefilin bir faydası da mide ekşimesi giderici olmasıdır. Ilık bir zencefil çayı mideyi rahatlatır ve mide ekşimesini engeller.

Patates

Mide ekşimesine iyi gelen 6 şifalı bitkiden bir diğeri patatestir. Aç karına bir adet ılık haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

Papatya 

Sakinleştirici etkisi olan papatya çayının faydaları saymakla bitmez. Bu değerli bitkinin bir faydası da mide sağlığına iyi gelişidir. Ilık bir papatya çayı ile midenizi rahatlatabilir ve mide ekşimesini minimalize edebilirsiniz. 

Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeği içerdiği müsilaj adı verilen yapışkan madde ile mide sağlığına fayda sağlar. Bu madde mide çeperi üzerinde ve yemek borusunda koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu sayede mide asitinin fazla salgılanmasından kaynaklı mide ekşimesini ortadan kaldırır. 

Rezene

Mide ekşimesine iyi gelen 6 şifalı biltki olarak size son tavsiyemiz rezenedir. Yemeklerden sonra oluşan şişkinlik ve mide ekşimesi gibi şikayetlerde yemeklerden sonra içilecek ılık bir rezene çayı sizi rahatlatacaktır. Rezene tane şeklinde birkaç tane olarak da tüketilebilir.